top of page
חיפוש

גוש עציון ומחדל גדר הביטחון

בשבועיים האחרונים היו שני פיגועים קשים בגוש עציון. בראשון נדקר למוות דביר שורק במגדל עוז ובפיגוע השני שני אחים נדרסו קשה בכניסה לישוב אלעזר.


מה משותף לשני הפיגועים? שניהם קרו בגוש עציון במקום בו הייתה אמור להיות גדר ביטחון בין ישראלים לפלסטינים.


המפה מהאתר של מפקדים למען ביטחון ישראל, שם הם מפרטים את מה שניתן להבין גם מהתמונה - הגדר שמערכת הביטחון הציעה הייתה אמורה להקיף את אלעזר ומגדל עוז.
--

מתוך הספר "איך להביס את שלטון הימין המדריך לתעמולה הביטחוניסטית":


גדר הביטחון מצילה חיים. שום דבר שמדינת ישראל עשתה ב-15 השנים האחרונות כנראה לא הציל יותר חיים כמו גדר הביטחון.


הגדר הוקמה ב-2002, שנה שבה נהרגו 457 ישראלים בפיגועי טרור. הפיגוע הרצחני ביותר היה הפיגוע בערב פסח במלון "פארק" נתניה, בו נהרגו 30 ו-160 נפצעו. הפיגוע בוצע על ידי מחבל שבא מהעיר הפלסטינית טול כרם שבשומרון, 16 ק"מ מנתניה. מכיוון שבזמנו לא הייתה גדר, כל מה שהמחבל ונהגו היו צריכים לעשות זה לעלות על הכביש ולנסוע לנתניה, מרחק של כ-25 דקות נסיעה.


ראש השב"כ דאז, אבי דיכטר, הבין שאותו מצב לא היה יכול להימשך. בעצתו, החליט ראש הממשלה שרון להקים את "גדר הביטחון", או בשמה האחר "גדר ההפרדה", גדר שתוביל להפרדה בין מדינת ישראל לבין הרשות הפלסטינית.


בשנת 2003 נהרגו 213 ישראלים בפיגועי טרור. בשנת 2004 ירד המספר ל-124 הרוגים. בשנת 2005 ירד המספר ל-53 והוא המשיך לרדת, עד שבשנת 2009 היו שישה הרוגים ישראלים בלבד בפיגועי טרור. אף אחד לא מטיל ספק בכך שהגדר היוותה חלק מרכזי בירידה בכמות פיגועי הטרור.


בשנים האחרונות נותנים רבים לנתניהו את הקרדיט על הירידה בכמות הפיגועים, אך הקרדיט מגיע לשרון ולאולמרט שבנו את הגדר, ולא לנתניהו, שנבחר רק ב-2009. אף מחבל לא החליט להימנע מביצוע פיגוע כי נתניהו נראה לו כראש ממשלה מאיים. מחבלים פוטנציאליים לא יכולים לעשות כיום פיגועים בתוך שטחה הריבוני של מדינת ישראל, וזאת בזכות הגדר. נתניהו חב את השקט הביטחוני בקדנציה השנייה שלו כראש ממשלה לגדר הביטחון.


הגדר היא קונצנזוס בקרב הציבור הרחב, ימין ושמאל כאחד. עוד במרץ 2004 גילה סקר של מרכז יפה למחקרים אסטרטגיים ש-80% מהציבור תומכים בגדר. בעקבות הצלחתה ניתן רק לשער שהתמיכה בה כיום, גדולה אף יותר מאשר בעבר. ובכל זאת, יש מעטים שמתנגדים לה. המעטים שמתנגדים לגדר הם, מחד, השמאל הקיצוני, שמצר על ההפרדה בין יהודים לערבים, על ההחלטות החד צדדיות של ישראל ועל הפגיעה בזכויות האדם של הפלסטינים, ומאידך – הימין המשיחי הקיצוני, אלו שגרים בישובים מבודדים מעבר לתוואי הגדר ולא מוכנים לקבל אותו כבסיס לגבול עתידי.


לצערנו, יש כיום 4 פרצות בגדר שמעולם לא הושלמו:

1. בגוש עציון

2. בדרום-מערב הר חברון

3. בדרום-מזרח הר חברון

4. במעלה אדומים

לא רק שלנתניהו לא מגיע קרדיט על הגדר, מגיעה לו ביקורת קשה על כך שבתקופתו מדינת ישראל לא השלימה את בניית הגדר. למה נתניהו לא השלים את בניית הגדר?


עמדת כמעט כל ראשי מערכות הביטחון היא שעל ישראל לסיים את בניית הגדר ולפנות את ההתנחלויות שנמצאות מעבר לגדר. מבחינה של פיגועי טרור עם הרוגים ישראלים בשנים האחרונות, ניתן לראות שכמעט כולם היו יכולים להימנע אם הייתה גדר וההתנחלויות המבודדות היו מפונות. כמעט כל ההרוגים מפיגועי הטרור בשנים האחרונות נרצחו כתוצאה מהיעדר גדר הביטחון בירושלים ובגלל הפרצות בגדר.


ב-8 ביוני 2016 בוצע פיגוע ירי במתחם שרונה בתל אביב, בו נרצחו שלושה ישראלים ו-16 נפצעו. שני המחבלים יצאו לפיגוע מהעיר יטא שבאזור הר חברון. איך הגיעו מחבלים מאזור חברון לתל אביב? הגדר מעולם לא הושלמה בחלקה מדרום-מערב הר חברון. למה? בגלל המתנחלים הקיצוניים שגרים בהתנחלויות מבודדות בין ערים פלסטיניות ולא רוצים לקום יום אחד ולגלות שהם נמצאים בצד הלא נכון של הגדר. אלו המתנחלים שמנהלים את ממשלות נתניהו האחרונות דרך השותפים לקואליציה (הבית היהודי) ודרך מפלגת השלטון עצמה ("מרכז הליכוד").


כמו שעשה נתניהו בעת שאולמרט היה ראש הממשלה, הגיע הזמן שאנשי המחנה הביטחוניסטי ילמדו איך להיות ציניים ויתפסו טרמפ על פיגועים. עוד ביום שלאחר אותו פיגוע, צריך היה להפנות אצבע מאשימה לנתניהו הפחדן, ולהאשים אותו שבגלל ההתקפלות שלו בפני הנהגת המתנחלים אין גדר הפרדה בדרום הר חברון. לו הייתה גדר, לא היה פיגוע וחייהם של עידו בן-ארי, מיכאל פייגה ומילה מישייב היו ניצלים. האימפוטנציה המדינית של נתניהו עלתה, וממשיכה לעלות, בחייהם של ישראלים רבים.


אך מחנה המרכז-שמאל הפחדן לא האשים בזמנו את נתניהו באחריות לפיגוע, ולא עשה זאת גם בפיגועים רבים שבאו לאחר מכן. הציבור ממשיך לקבל את הנרטיב של נתניהו, כי הפיגועים בתל אביב ובשאר מדינת ישראל הריבונית הם גזרת גורל. אותם ראשי המרכז-שמאל ממשיכים לחטוא כאשר הם לא מזכירים לציבור, השכם והערב, שבזכות גדר הביטחון, מדינת ישראל מעולם לא חזרה לאותן שנים נוראיות של האינתיפאדה השנייה, בה היו למעלה מאלף הרוגים ישראלים.


ניתוח ממוקד של השנים 2016-2015 מראה כי באותן שנים היו 48 הרוגים ישראלים כתוצאה מפיגועי טרור של פלסטינים מהרשות. 2 הרוגים היו כתוצאה מפיגוע של מחבל ערבי-ישראלי (הפיגוע בפאב הסימטא) ו-2 אחרים כתוצאה מפיגוע של פלסטיני בעל אישור עבודה (הפיגוע בבניין פנורמה). כלומר, 92% מההרוגים בפיגועי הטרור בשנים האלו, 44 ישראלים, היו יכולים לחיות היום, אם נתניהו היה מסיים את בניית הגדר ומפנה את המתנחלים שגרים מעבר לגדר.


גדר הביטחון – כשמה כן היא. עוד יבוא היום שתיפתח ועדת חקירה כדי לבחון את הכשל שבגללו בנייתה לא הסתיימה. אזרחים ישראלים וחיילי צה"ל ממשיכים למות לשווא. כדאי לנתניהו להכין את עורכי דינו. פרשות השחיתות שלו יסמיקו לצד המחדל הביטחוני של ההתנהלות הכושלת שלו.


116 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Bình luận


bottom of page